Dentální klinika v Karlových Varech

Dentální hygiena by měla být běžnou součástí péče o chrup, stejně jako pravidelné správné čištění. Jedině v takovém případě má smysl i bělení zubů.

Dentální hygiena

CO JE DENTÁLNÍ HYGIENA? 

Jde o profesionální ordinační čištění zubů prováděné dentální hygienistkou, na: 

Odstranění barevných pigmentací a zubního plaku = včasná prevence parodontózy

Před ordinačním i domácím bělením zubů

Před pečetěním fisur (tzv. zalitím hlubokých jamek a rýh u zubů dětských pacientů)

Odstranění skvrn po sejmutí fixního aparátu (tzv. rovnátek napevno)

EFEKT DENTÁLNÍ HYGIENY

Efekt dentální hygieny je viditelný okamžitě. Zuby jsou čisté, na pohled světlejší a na pohmat hladší. Žádná speciální omezení po dentální hygieně nutná nejsou, pouze se doporučuje dva až tři dny dodržovat tzv. bílou dietu, tedy vyhnout se potravinám, které výrazně barví zuby, jako například kávě nebo červenému vínu.

Jak dlouho po dentální hygieně vydrží zuby čisté, bez plaku a zubního kamene, je zcela individuální a záleží to na životním stylu člověka, na jeho genetických dispozicích a zejména na jeho péči o ústní dutinu.

PROČ JE TŘEBA DENTÁLNÍ HYGIENU PRAVIDELNĚ OPAKOVAT?

K zanášení zubů plakem a ke tvorbě zubního kamene dochází přirozeně, u někoho rychle, u jiného pomaleji, a proto se doporučuje v zájmu komplexní péče o ústní dutinu kromě preventivních stomatologických prohlídek absolvovat jednou za půl roku také dentální hygienu. Snižuje se tím riziko výskytu zubního kazu vzniku onemocnění parodontu i jiných problémů zubů.

VÝHODY DENTÁLNÍ HYGIENY

1. Základ zubní péče - Dentální hygiena tvoří samotný základ stomatologické péče v rámci kterého je možné správně pečovat o chrup.

2. Prevence zubních onemocnění - V rámci dentální hygieny se zuby nejen profesionálně vyčistí, ale odstraněním zubního kamene lze předcházet i vzniku zubních onemocnění. Díky bakteriím, které se v plaku nachází a které jsou hloubkově odstraněny, se předchází vzniku onemocnění jako je paradontóza či záněty dásní. Základem péče však zůstává zubní kartáček, pasta, ale zejména správně čištění zubů.

3. Estetický efekt - Díky tzv. Airflow neboli pískování zubů dochází k odstranění pigmentací. Po dentální hygieně jsou tak zuby nejen čistější, ale zároveň i světlejší. Odstranění usazenin z kouření, kávy, vína, čaje apod. při dentální hygieně, může zuby zesvětlit až o několik odstínů.

4. Správné návyky - Při dentální hygieně dochází nejen k čištění zubů, ale dentální hygienistka či lékař může pacienta instruovat jak správně čistit zuby, neboť vidí dle množství usazenin a pigmentů, kde má pacient případné rezervy v čištění zubů. Při dentální hygieně je také možné odhalit počínající zubní kaz a řešit ho co nejdříve. 


Prioritou péče o naše pacienti je prevence. Nejzákladnější a nejúčinnější formou jsou preventivní prohlídky u zubaře a kvalitně prováděna domácí i profesionální ústní hygiena. Tak je možné zmenšit riziko vzniku problémů v dutině ústní, zejména: kazivosti zubů, zánětu dásní - paradentóza, zubního kamene, plaku, pigmentových skvrn a zajistit vám dlouhodobé zubní zdraví.

Bělení zubů

Úsměvem děláme reklamu sami sobě, je odrazem našeho životního komfortu a spokojenosti. A k úsměvu neodmyslitelně patří krásné a bílé zuby. Poskytujeme ordinační bělení zubů a domácí bělení (zhotovení nosičů + bělící gel + instruktáž). Avšak ne každý je spokojen s přirozenou barvou svých zubů . Pak můžeme ve většině případů doporučit bělení zubů.